Hall of Fame – APG Exhibition Themes & Winners

This is a list of all the exhibitions organised by the Group since the inaugural exhibition held in December 2010.

Note: As of April 2020, Online exhibitions were introduced but without the traditional voting and prize winners. Galleries can still be viewed by clicking on the respective links.

2020

January – Free Choice

1st Place

Hills, Antonio Pires

Joint 2nd Place

Grilled Chicken, Daryl Gabin

Joint 2nd Place

Lisbon Tram, Nigel Moore

March – (Cancelled)

April – Lockdown At Home (Online)

May – Landscapes (Online)

June – People/ Persons (Online)

July – Freedom (Online)

August – Leading Lines (Online)

September – Silhouettes, Reflections, Shadows in Monochrome

October – Liquids (Online)

November – Free Choice


2019

January – Patterns and Symmetry

1st Place

Kayaking Up The Guardiana, Carole Tranmer

2nd Place

Reflection, Walter Goossens

3rd Place

Wine Glasses, Tracey Smith

March – Trades

1st Place

Alentejo Bread, Judy Home

2nd Place

Hands Nº1, Martin Goodkind

Joint 3rd Place

One More Please, Veit Mueller

Joint 3rd Place

Logistics in Narrow Alleys, Ernst Neidhardt

May – The Natural World

1st Place

Bull Bath, Mike Voogel

2nd Place

Medronho, Govert Sakkers

3rd Place

Desert Buzzard, Ernst Neidhardt

July – Frozen Movements

1st Place

Andalusian Horses, Ruth Vera

2nd Place

A Bigger Splash, Martin Goodkind

3rd Place

Blowing in the Wind, Carole Tranmer

September – At the Beach

Joint 1st Place

Door to the Beach, Tracey Smith

Joint 1st Place

Beach Works, Veit Mueller

3rd Place

Dusk, Cane Garden Bay, Ronald Wiliam Dee

November – Free Choice

Joint 1st Place

Truro Cathedral, Keirh Boak

Joint 1st Place

Night Train to Lisbon, Martin Goodkind

Joint 3rd Place

The Eyes Have It, Barbara Kyne

Joint 3rd Place

Fragrance, Ruth Vera

2018

January – Abstract

1st Place

Roof, Govert Sakkers

Joint 2nd Place

Antique Wood, Martin Goodkind

Joint 2nd Place

Metallic Totem, Christine Chaffey

March – Movement

1st Place

Great Hall British Museum, Keith Boak

2nd Place

Oh Such Joy, Carole Tranmer

3rd Place

Freedom, Elisabeth Hake Lunde

May – Old

1st Place

The Dark Hedges, N.I, Keith Boak

2nd Place

Mercedes Benz, Veit Mueller

3rd Place

Curtains, Fred Bos

July – Music

Joint 1st Place

The Fado Way, Gordon Railton

Joint 2nd Place

Serious Fun, Liesbeth Voogel

Joint 2nd Place

Contrabass Player, Hubert Flasch

Joint 2nd Place

Saturday, Ludmila Stiebner

September – Macro/Close Up

1st Place

Look into My Eyes, Neil Adamson

2nd Place

The Wasp, Veit Mueller

3rd Place

On Paradise, Tony Woods

November – Free Choice

Joint 1st Place

ChiffChaff, Neil Adamson

Joint 2nd Place

Graffiti PLus, Eveline Sakkers

Joint 2nd Place

Volcanic Island, Veit Mueller

Joint 2nd Place

Cherub, Judy Home

2017

January – Water

March – Architecture & Bridges

May – Portraiture Formal & Informal

July – Toursim

September – Still Life

November – Free Choice


2016

01/2016 – Games – Neil Adamson, “Scrum Half”
03/2016 – Weather – Frits Costerus, “The Rain is Coming”
05/2016 – Portuguese Traditions – Christine Hill, “Loulé Carnival Dancer”
07/2016 – Free Choice – Veit Mueller, “My Villa with Seaview”- Veit Mueller, “One is on Duty”- Ludmilla Steibner, “Old Blue Eyes”- Keith Boak, “Boat Winch, NI”
09/2016 – No Rules/Best of the Best – Ludmilla Steibner, “Food for the Bird”
11/2016 – Black and White – Veit Mueller, “November Morning”


2015

01/2015 – B&W – Gordon Railton, “Twilight in Lisbon”- Marina Steendam, “Bridge over Silent Water”
03/2015 – Reflections – Judy Home, “Come thou Tortoise”
05/2015 – Macro/Close-up – Henk Botter, “On Top”
07/2015 – Free Choice – Christina Chaffey, “Ti Wairoa”
09/2015 – No Rules/Best of the Best – Carol Tranmer, “Jordanian Bedouin 2014”
11/2015 – Street Photography – Ludmila, Stiebner, “Life in the Fast Lane”


2014

01/2014 – Music – Daryl Gabin, “Look, Say These Words”
03/2014 – Seasons – Daryl Gabin, “Bud of Spring”
05/2014 – Sport – Veit Mueller, “Surf Quarteira”
07/2014 – Free Choice – Barry Whitlock, “Green-veined White Butterfly
09/2014 – No Rules/Best of the Best – Marina Steendam, “Balerina’s Motherhood”
11/2014 – Animals – Ernst Neidhardt, “Seagull Fishing”- Richard Camp, “Animals get sick too”


2013

01/2013 – Food & Drink – Govert Sakkers, “Manzanilla Evening”
03/2013 – Seascapes – Veit Mueller, “White Horses”
05/2013 – In the Garden – Richard Camp, “Reflections”
07/2013 – People at Work – Tony Woods, “Harvesting Salt”
09/2013 – Carnival – Keith Boak, “Rainbow Dancer”
11/2013 – Macro/Close-up – David Davies, “Diamonds in the Grass”


2012

01/2012 – S. Brás Museum – David Davies
03/2012 – Macro/Close-up – Rui Rosa, “Praying Mantid/Dew Drops”
05/2012 – Portuguese Culture –Viet Mueller, “Basket Maker”
07/2012 – Water – Paulo Viegas, “Purity”
09/2012 – Night Photography – Paulo Viegas, “Moon Embraced”
11/2012 – Abstract – Richard Camp, “Nature”


2011

01/2011- Macro/Close-Up – David Davies
03/2011- Portraiture – Tony Woods
05/2011- Springtime – Keith Boak
07/2011- Street Photography – Govert Sakkers
09/2011- Sunrise/Sunset- Ken Kempson
11/2011- Architecture – Sean Whittamore


2010

11/2010- Inaugural Exhibition, panel of 4 prints, no theme, no voting